4. kép. A beteg malacok összebújnak, szőrük borzolt, fénytelen,bőrük sápadt, bélsaruk híg, jellegzetesen sárga színű
(Dr. Böő István felvétele)
Mit tehet a gazda a coli-hasmenés megelőzése érdekében?
Megelőzésként a fertőzési források és a hajlamosító tényezők csökkentésére kell törekedni. Fontos a tenyésztésre szánt kocasüldők időbeni kiválogatása, ezután megfelelő tartása és takarmányozása (mozgatás, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag takarmányozás).
A vemhesség utolsó hónapjában törekedni kell a koca ellésre történő megfelelő felkészítésére (takarmány mennyisége, minősége), hogy minél nagyobb biológiai értékű, minél életképesebb, ezáltal minél nagyobb ellenálló képességű malacok szülessenek.
Jó elletési higiénia.
A malacok szopását az első héten tilos korlátozni, különösképpen figyeljük, hogy a kocának a fialás utáni első két napon van-e kellő mennyiségű teje (föcstej!).
A malacok hőigényének biztosítása (16–18 °C-os teremhőmérséklet, 26–30 °C a malacok pihenőterén).
A malacok vas- és A-vitamin ellátása.
Nagyobb kocalétszámú gazdaságokban, ahol a betegség rendszeresen előfordul, lehetőség van speciális megelőzésre, a vemhes kocák vakcinázására is (kocák vakcinázása a várható ellés előtt 6-héttel, majd 2–3 héttel), ezzel a született malacok az anya teje által biztosított kolosztrális immunitáshoz jutnak (persze csak akkor, ha a kocának elég teje van és a malacok szopnak is – lásd. újszülött malacok vércukor-csökkenése, eléhezése).
A védőoltás időpontját és az oltóanyag milyenségét bízzuk állatorvosunkra!
Mit tehet a gazda a coli-hasmenés jelentkezése után?
Ne várakozzon és ne kísérletezzen, haladéktalanul forduljon állatorvoshoz!
Vannak, akik az első napi hasmenést összetévesztik és bélszurokkal, mások „házi” kezeléshez folyamodnak, különböző antibiotikumokat adagolnak. A betegség diagnosztizálása a szakember dolga, annál is inkább, mert el kell különíteni más, szintén az első napokban jelentkező hasmenéses bántalmaktól (pl. a malacok fertőző elhalásos bélgyulladása, vírusos hasmenés).
Az igaz, hogy ha időben jelezzük, antibiotikumokkal vagy egyéb kemoterápiás szerekkel viszonylag jól gyógyítható, de nem mindegy, melyikkel, hogyan (szájon át vagy injekcióval), és mennyi ideig kell a malacot kezelni. Ez annál is inkább állatorvosi feladat, mivel az esetek egy részében a kiszáradás veszélye miatt folyadékpótlásról is gondoskodni kell!
Az állatorvos által javasolt antibiotikumot vagy kemoterapeutikumot legalább 5 napon át (de inkább egy hétig) szájon át az egész alomnak adni kell, azoknak a malacoknak is, amelyek nem hasmenésesek.