5. kép. A háttérben gyakran jelen vannak a cirkovírusok.
Nem megfelelő súlygyarapodás, növekedés visszamaradása
(Dr. Böő István felvétele)
Nagy létszámú állományoknál fordul elő legtöbbször, különösen akkor, ha a folyamatos termelés miatt nincs lehetőség az épületek megfelelő takarítására, fertőtlenítésére, így nincs egyszerre töltés-ürítés sem, gyakoribbak a tartáshigiéniai hibák, rossz a levegőminőség, gyakori a hőingadozás (hideg, meleg). További kockázati tényezők: nagy telepítési sűrűség, a feltöltés ismeretlen állat-egészségügyi hátterű helyről történik, különböző életkorú sertések vannak egy légtérben, az egyes rekeszek között nincs szilárd választófal, gyakori a falkásítás.
A környezeti tényezők, tartási, higiéniai hibák elsősorban a betegség állományon belüli terjedésében és a stressz révén játszanak szerepet.
A korai tenyésztésbe vételű kocák és az intenzív, nagy termelőképességű fajták utódainál gyakoribb, bár a genetikai szerep kisebb az előbbieknél.
A különböző takarmányozási hibák (beltartalom, vitaminok, nyomelemek hiánya), a nem légzőszervi, hanem más, például emésztőszervi bántalmakat okozó kórokozók a betegség különböző formáit súlyosbítják.
Milyen tünetei vannak a légzőszervi betegségkomplexnek?
A betegség súlyossága, így a tünetek is, különböző fokú lehet (elsődleges és másodlagos kórokozók, kórokozó virulenciája, állat ellenálló képessége, társfertőzések, környezet stb. miatt). A leggyakoribbak: láz, bágyadtság, étvágytalanság, köhögés, nehezített légzés, orrfolyás, könnyezés, bőr lilás elszíneződése leggyakrabban a fülvégeken, lesoványodás.
6. kép. Gyakori tünet a fül lilás elszíneződése
(Dr. Böő István felvétele)
Mit tehet a gazda a PRDC megelőzése érdekében?
Általános járványvédelem. Szakszerű tartás, takarmányozás.
Konzultáció a kezelő állatorvossal, állományfelmérés, vakcinázási javaslatok. Telepenként más-más vakcinázás az állomány immunbiológiai állapota szerint is, életkor szerint is, figyelni a maternális immunitásra. Vírusos tüdőgyulladásokat csak megelőzni lehet, kezelés csak a bakteriális tüdőgyulladásoknál lehetséges.
Mit tehet a gazda a PRDC jelentkezése után?
Mind a megelőzésben, mind a kezeléseknél alapvető fontosságú a pontos diagnózis. Ez a kezelő állatorvos számára már a kórokozók sokfélesége miatt is összetett, meglehetősen nehéz feladat, ezért követelmény a szoros együttműködés (kórelőzmények, milyen betegségek ellen vakcináznak, milyen technológiába épített megelőző kezeléseket folytatnak, milyen ezek eredményessége, tünetek, vágóhídi vizsgálatok, kórbonctan, kórszövettan, laboratóriumi vizsgálatok).
A megelőző vakcinázásokat és kezeléseket mindig az adott telepen fellépő PRDC jellegzetessége szerint kell meghatározni (antibiotikumok, nem szteroid gyulladáscsökkentők).
A betegségtől „megszabadulni” különböző mentesítési programokkal lehet, azonban ezek drága eljárások
mutass többet mutass kevesebbet