Árukezelés (post harvest): A szedés előtti csapadékos időjárás, a túlzott N-ellátás, a homoktalajon történő termesztés gyengébb tárolhatóságot eredményez. Szedésnél a fejeket kíméletesen kell kezelni, nem lehet dobálni, mert könnyen felrepedhetnek. Fontos, hogy azonnal árnyékba helyezzük.
Szedés: Reggel vagy esti órákban végezzük. A koraiaknál kézzel, úgy, hogy 1–2 cm-es torzsa és borítólevél maradjon, amely védelmet nyújt a szállításnál. A későieknél géppel.
Videó: késői fejes káposzta gépi betakarítása: https://www.youtube.com/
watch?v=RTR9vXCyBh0.
Tárolás: A fejes káposzta felrepedésre hajlamos, ezáltal nem tartható lábon. Ilyen probléma a vörös káposztánál nincs, ezáltal később is betakarítható.
Árkos, illetve barázdás tárolás ott, ahol a terület jól megközelíthető, a talaj lazább szerkezetű és vízállásra nem hajlamos. Az ekével nyitott barázdába szorosan egymás mellé helyezni a fejeket, amelyeket a következő sor nyitásával lehet takarni. Nagy hidegben még 30–40 cm-es szalmatakarást is kell biztosítani.
Prizmás tárolás: Alatta szellőzőrács, benne szellőzőkürtők. A prizma szélessége 150–200 cm, hossza 15–20 m, magassága 130–150 cm.
Konténeres tárolás: Hűtőházakban, fém- vagy fakonténerben 50–100 kg-os tételeket. Optimális hőmérséklet 0–3 °C és 90–95% relatív páratartalom.
Földbe süllyesztve: nádból vagy deszkából készült ideiglenes tároló.
A savanyítás fajtakövetelményei: nagy fej és kicsi torzsa, valamint jó szálminőség és nagyobb cukortartalom.
mutass többet mutass kevesebbet