Gyakorlati Tudástár (PDF)
kategóriák
A mézontófű termesztése
Digitális kiadvány
A mézontófüvet, azaz facéliát Magyarországon az 1970-es évek óta elsősorban vetőmagnak, zöldtrágyának, méhlegelőnek, dísznövényként, takarónövényként és takarmánynak hasznosítják. A mézontófű költséghatékony termeszthetősége, alacsony tápanyagszint-szükséglete, peszticidmentes előállíthatósága, termesztéstechnológiájának javítása eredményeképpen termesztése ma már gazdaságos, sőt nyereséges. Magyarország a nyugat-európai piac számára több évtizede szállít mézontófű vetőmagot kiváló minőségben. A kiadvány 32 oldalon 34 színes képpel illusztrálva mutatja be a mézontótű környezeti igényét, sorra veszi tápanyaggazdálkodását, korszerű termesztéstechnológiáját, gyomszabályozását és betakarítását, valamint a vetőmagszaporításra vonatkozó előírásokat.
ISBN/ISSN: 978-963-575-051-1
Kiadó: Szaktudás Kiadó Ház
Tartalomjegyzék:
A mézontófű rendszertani helye
A mézontófű jellemzői
Származása, termesztéstörténete
A mézontófű termesztésének helyzete jelenleg Magyarországon
A mézontófű környezeti igénye
Helye a növényi sorrendben
Mézontófűfajták
Talajművelési rendszer
Vetése
Tápanyagellátás
Növényvédelem
Mézontófű gyomszabályozása
Egyéb kártételek
Mézontófű, mint kultúrgyom
Öntözés
Betakarítás
Egymenetes betakarítás
Kétmenetes betakarítás
Vetőmagszaporításra vonatkozó előírások, szántóföldi ellenőrzés
Felhasznált irodalom
Olvasson bele:
Vetése
Szükséges csíraszám négyzetméterenként: 300–650 (vetőmag), 550–850 (zöldtrágya, takarmány).
Vetőmagszükséglet hektáronként: 5–10 kg (vetőmag), 10–15 kg (zöldtrágya, takarmány).
Vetésidő: március 15. – április 10. (vetőmagnak), március 15. – június 30. (méhlegelő); június 1. – augusztus 31. (zöldtrágyának).
Sortávolság: 10–45 cm.
Vetésmélység: 1–3 cm (könnyű talajokon 3–5 cm).
A vetés általában kombinátor, kompaktor használata után következik. A vetőágy készítését általában március második dekádjában kezdik. A művelés mélysége 4–5 cm. Lazább szerkezetű homok és kotu talajoknál elengedhetetlenül szükséges a simahenger használata. A henger közvetlenül a vetőágykészítő gép után következik. Laza talajon vetés előtt és után is szükség van hengerezésre. Kötöttebb talajoknál a vetés előtti hengerezés elhagyható (Aranyi és Nagy, 2015).
A megkésett vagy száraz időszakban történt vetés hiányos keléssel, kellően meg nem erősödött növényállománnyal jár együtt, melynek következménye az egyenetlen érés. A korai vetés szintén egyenetlen kelést, a kikelt növények megfázását, gyenge fejlődését okozhatja. A korai vetés esetén előfordulhat, hogy az állomány átmeneti fagyos időszakot, esetleg átmeneti vékonyabb hótakarást is kénytelen átvészelni, de a 2–4 leveles állomány ezt nagyobb károsodás nélkül képes elviselni.
14. kép. Egyenetlenül fejlődő mézontófű
A terméseredmény szempontjából nem a vetésidő a limitáló tényező, hanem az, hogy a csírázó mag kellő nedvességhez jusson. Késői vetés is járhat magas termésátlaggal.
A különböző időpontban vetett mézontófű táblák is egybeérnek. A később vetett tábláknál lerövidül a virágzásig eltelt idő, illetve a tenyészidő egésze.
Vetőmagnak termesztve intenzíven művelt táblát és gondozott kultúrállapotú talajt igényel (Antal, 2005).
Jellemzően gabona sortávolságra vetik, így érvényesül jó gyomelnyomó képessége. Nagyobb sortávolság ökológiai gazdálkodásban a sorközművelt mézontófű esetében fordul elő.
Tápanyagellátás
A mézontófű rövid tenyészidejű növény, ezért könnyen felvehető tápanyagokat igényel. A foszfor műtrágyák hatásukat elsősorban a magtermés növelésében és az érés gyorsításában fejtik ki. A kálium műtrágya a szárat szilárdítja, a mag csírázóképességét fokozza.
A növény megdőlésre hajlamos, ezért nitrogént csak mérsékelt adagban kaphat. A nitrogén műtrágyára elsősorban kora tavasszal van szüksége, amikor a talaj nitrogénszolgáltató képessége az alacsony talajhőmérséklet miatt mérsékelt. A foszfor és a kálium műtrágyát ősszel, a nitrogén műtrágyát tavasszal, a vetést megelőző talajmunkák során lehet kijuttatni, vagy tavasszal, a vetést megelőzően juttatják ki a komplex műtrágyát. Nitrogénfelvétele más zöldtrágyanövényekhez képest alacsonyabb, foszfor- és káliumfelvétele kiváló (Mikó, 2009) (Mikó–Gyuricza, 2007).
A javasolható műtrágyamennyiség: 150 kg NPK komplex (Binnyei, 2000). Antal (2000) szerint egy tonna mézontófűhöz 2,3 kg/t nitrogén, 1,5 kg/t foszfor és 3,2 kg/t kálium tápanyagra van szükség.
A virágkötődés fokozására foszfor- és bórtartalmú lombtrágyákat lehet alkalmazni a vegetációs időszakban (Aranyi–Nagy, 2015).
Jellemzően 2010 után kezdtek a termelők a mézontófű termesztése során lombtrágyákat használni, illetve szintén ezekben az években terjedt el a növényi kondicionálók, növekedésserkentők, növényi hormonokat tartalmazó készítmények használata.
A mézontófű alacsony tápanyagigényű növény, termesztése során a tápanyagellátást lehetőleg minimalizálni szükséges. A túlzott nitrogénellátás megdőlést eredményez. Magas tápanyagszint és csapadékos évjárat külön-külön is eredményezheti a növényállomány megdőlését, ami a termés jelentős csökkenésével jár.