
A gyártó információi szerint az YT5113A típusú traktor robotizált változata mintegy
10 ezer euróval kerül többe, mint az „alapgép”. (Egy 2018-as információ szerint a hagyományos Yanmar-traktorok ára 82 672 és 108 495 euró között mozgott, míg a robotizált változatok esetében az árak 93 618 és 119 441 euró között alakultak (6.)) A szabványos traktor robottá alakításához GPS-vevőt, valamint négy érzékelőt szerelnek fel, amelyek környezeti akadályokat (emberek, állatok, tereptárgyak stb.) érzékelve leállítják a gépet. A négy érzékelő két-két lézerkamerából, illetve ultrahangos érzékelőből áll.
A Yanmar két változatot kínál:
5. kép. A robottraktor elölnézetben (5.)
A cég fejlesztési koncepciójának egyik alappillére az, hogy a fokozódó kihívások kikényszerítik a hatékony adatalapú mezőgazdálkodást, az eddigi, tapasztalatokon és puszta megérzéseken alapuló gazdálkodás helyett. Miután a robottraktor helyspecifikus adatokat szerez a műholdakról és automatikusan, nagy pontossággal hajtja végre a műveleteket, nincs szükség a pontosság és precizitás fenntartásához szükséges emberi készségekre, ami esetenként jelentős szellemi terhet jelent, ami fáradtsághoz, majd hibázáshoz vezethet. A gépekről összegyűjtött üzemeltetési információkat és munkaadatokat digitalizálták, a gazdálkodó okos telefonjával bárhonnan ellenőrizheti a gépek működését, földjeinek és terményeinek állapotát. A távérzékelési szolgáltatás során rizsnövényekről készítenek légi felvételeket egy speciális, kamerára szerelt drónnal, hogy elemezzék a növekedési körülményeket, jelezve az elégtelen vagy egyenetlen növekedés lehetséges okait. Ha van ilyen, a gazdálkodónak lehetősége van akár azonnali, valós idejű beavatkozásra is.
A vezető nélküli traktorok fejlesztése során az egyik feladat annak megoldása volt, ahogy erre fentebb utalunk, hogy egy gépkezelő két traktor egyidejű üzemeltetésére legyen képes. A megvalósult, tandem üzemmódot biztosító koncepció fő jellemzői:
6. kép. Robottraktorok tandem üzemmódban: gépkezelővel és anélkül (7.)