
12. kép. Az „e-Tract” elektromos hajtású eszközhordozó robot (2)
Az elektromotoros gépek egyre népszerűbbek. Mezőgazdasági hasznosításuk szempontjából fontos előny, hogy a korábbi összetett hajtásszerkezet egy tápkábelen keresztüli „hajtótengely” révén sokkal könnyebbé vált. A fajlagos talajnyomás szempontjából a közvetlen meghajtás mellett az is fontos, hogy a használt akkumulátorok akár egy kézzel is felemelhetők. A fejlesztők és a forgalmazók szerint: „Nincs szükségtelen kiló a fedélzeten”. Az Elatec eszközhordozójának súlya valamivel kisebb, mint egy átlagos autóé. Ez a tulajdonság különösen nedves, süppedékes talajokon előnyös.
Az e-Tract általános eszközhordozó robot, amelyhez két helyen lehet munkagépeket, illetve munkavégző szerszámokat rögzíteni (13. kép). A középre, illetve a hátsó vonóhoroghoz csatlakoztatható munkagépekkel a robot hatásos munkát végezhet például a zöldségtermesztésben szokásos mechanikai gyomirtás, illetve permetezés során (14. kép).
13. kép. Az e-Tracthoz két helyen csatlakoztathatók a munkavégző egységek (3)
14. kép. Az e-Tract robot kapálószerszámokkal és permetező egységgel
felszerelve munka közben
A robot elektromos meghajtású és teljes egészében lítiumelemekkel működik. Irányításához és navigációjához színes 3D kamerákat és RTK-GPS jeleket használ. Az automata vezérlésű hidraulikus rendszer lehetővé teszi például a kapálógép munkamélységének optimális szabályozását.
A jó tömegeloszlást segíti a kerekek mérete, illetve elhelyezkedése. A nyomtáv
1650 mm, a hátsó kerekek átmérője 1200, míg a mellsőké 700 mm. A hasmagasság 550 mm. A hátsó függesztőszerkezet terhelhetősége 400 kg, a középsőé 300 kg. A két függesztőszerkezet egymástól függetlenül használható (15. kép). A robot tömege – szerszámok nélkül – 800 kg. Ennek és a konstrukciós kialakításnak köszönhetően a fajlagos talajnyomás nem számottevő. A haladási sebesség 0 és 6 km/h között változtatható.
15. kép. Az e-Trac sorközművelés közben (4)
A fejlesztők a robot legfőbb előnyeiként a következőket említik: csendes, tiszta, sokoldalú, autonóm és a karbantartási igénye is alacsony.
A robotot – energiamegtakarítási és közlekedésbiztonsági szempontból is – célszerű a munkavégzés helyére szállítani. Erre a célra egy normál utánfutó is megfelelő (16. kép).
A fejlesztő-gyártó vállalat jelenlegi kínálatában az eszközhordozó robot mellett hagyományos, gépkezelő által vezetett berendezés (17. kép) is szerepel.
A vezetővel üzemeltethető eszközhordozó legfőbb előnye, hogy zárt térben, például üvegházban, fóliasátorban is könnyen és biztonságosan manőverezhet (18. kép). Ahol rendelkezésre áll kellő tapasztalattal és begyakorlottsággal bíró gépkezelő, ott célszerű lehet az ilyen megoldás alkalmazása, szemben a robot használatával. Az ember közvetlen jelenléte különösen olyan esetekben lehet szerencsés, ha a munkavégzés során váratlan zavar támad, vagy egyéb, a korrekt munkavégzést veszélyeztető nehézség jelentkezik.
mutass többet mutass kevesebbet