
6. ábra. Drónok a mezőgazdaságban (Forrás: farmmanagement.pro)
A precíziós gazdálkodás egy összetett rendszer. Maga a drón használata nem jelenti a precíziós gazdálkodás jelenlétét. A drónok automatizáltan, hatékonyan, olcsón, gyorsan és biztonságosan képesek több feladat ellátására, amellyel a mezőgazdasági szférában akár képes a szakképzett munkaerő helyettesítésére, főleg veszélyes munkakörökben, például növényvédelmi kezelések (http8). A drónok mezőgazdasági, azon belül is növényvédelmi területen történő alkalmazásuk egy financiálisan komolyan támogatott és erős érdeklődést kiváltó téma napjainkban (http9).
A mezőgazdasági távérzékelés a XX. század közepe óta része az adatgyűjtésnek és döntéstámogatásnak, azonban a XXI. századra az erre használható eszközök köre bővült. A drónok új lehetőséget, biztosítanak nem csak az adatgyűjtés távlatában, hanem az inputanyagok kijuttatásában is (http8).
A drónok felhasználási lehetősége a mezőgazdasági termelés során elsősorban abban rejlik, hogy a legolcsóbb módszer a légi felvételek készítésére, illetve a felszerelhető különböző kamerák és szenzorok segítségével képet lehet alkotni a növényállomány pillanatnyi állapotáról, illetve a gyalogszerrel történő állapotfelméréshez képest nagyságrendekkel gyorsabb és egyszerűbb módszer. Általa a szemlézéseket a táblákon belül célzottan, a felismert problémák konkrét helyén lehet elvégezni (Patay & Motvajszki 2016).
A drónok felszerelhetőek egyszerű vizuális kamerával, hőkamerával, multispektrális kamerával, illetve egy vegetációs index mérésére alkalmas NDVI (Normalized Difference Vegetation Index) szenzorral. Minden különböző eszköz, különböző adatok felvételére képes, mindegyiknek vannak előnyei és hátrányai, ám a későbbi precíziós beavatkozások alapját a monitoringot általuk lehet megvalósítani (Patay & Motvajszki 2016). Felderítő drón szükséges a permetező drón pontos munkájához. (Puri et al. 2017)
A permetező drónok története az 1990-es évekre nyúlik vissza. Az utóbbi 5 évben viszont az eszközök autonóm vezérlése biztosított lett, amellyel akár rajban is képesek repülni. Manapság ezen technológia terjedésének gátja a gondolkodásmód és a szabályozás folyamatos változása lett, valamint az inputanyagok terén lévő termékkategória-hiány (http8).
7. ábra. Permetező drón permetlé tartályának feltöltése automatikus adagoló rendszerrel (Forrás: Zalai 2020)
A permetező drónok további előnye, hogy segítségükkel képesek lehetünk különböző növényvédőszerek, tápanyagok kijuttatására szántóföldön, gyümölcsösökben, illetve szőlő ültetvényeken. Ráadásul ezen készítményeket helyspecifikusan változtatható dózisban, és a sorok irányától függetlenül juttathatjuk ki (Zalai 2019).
Az intenzív és ökológiai gazdálkodási rendszerben is elgondolkodtató felhasználása, mivel talaj és környezetkímélő növénykondicionálást tesz lehetővé. A növénytáplálás, valamint növényvédelem ökológiai területen nehezebben megoldható. A permetező drón helyes használatával kevesebb peszticid kerülne ki a területekre, ezáltal a szermaradék probléma javulna. A növények tápanyagpótlása több módon is megoldhatóvá válna, a különböző biológiai- és baktérium-, valamint lombtrágya-készítmények felhasználásával, a készítmények minősítését követően.
mutass többet mutass kevesebbet