
A második munkamenetben a betakarítógép döntött helyzetű ásóvasak vagy tárcsák segítségével a gyökereket talajszelettel együtt emelik ki (17. ábra jobb oldalán). A föld és gyökértömeg felhordó rostaszalagra vagy lengőrostára kerül, ahonnan a felhordott föld visszahullik a tarlóra. Ezután az anyagáram két fúvott, szemben forgó gumihenger között halad át. A rugalmas hengerek a rögöket összetörik, a gyökereket azonban nem sértik. Egy újabb rostaszalagon az összetört rögök áthullnak, a gyökerek pedig ferde gumitüskés tisztítószalagra jutnak. A kisebb növényi szennyeződések megakadnak és hátrafelé elhagyják a gépet. A gyökerek a ferde szalagról a keresztirányú kocsirakó-kihordó szalagra gurulnak, majd a szállító járműre jutnak.
E betakarítási technológia előnye, hogy a burgonyabetakarításnál alkalmazott gépekkel is megvalósítható. Egyszerre több sort takarítanak be, a betakarítás kevéssé függ az időjárástól. Hátránya, hogy a betakarított termény nem tárolható, mivel abban nagy számban találhatók törött és levélnyél nélkül felszedett gyökerek.
A nyűvő rendszerű betakarítás egy menetben folyik: a vontatott vagy magajáró betakarítógép nyűvő-szerkezete – hasonlóan a káposztabetakarító gépeken látottakhoz – ferde síkban elhelyezett, ellentétes hajtásirányú szíjakból áll. Előttük száremelő-beterelő szerkezet segíti a levélzet szíjak közé jutását. Ahhoz, hogy a gyökeret száruknál fogva kiemelhetők legyenek, egy talajlazító szerkezetre van szükség. Ez egy merev, előre döntött helyzetű ásóvas, mely a szíjak alatt 10-15 cm széles sávban megemeli a talajsávot, ezzel a gyökerek talajba fogását meglazítja. A vas a talajban olyan mélyen jár, hogy a gyökereket ne sértse.
mutass többet mutass kevesebbet