Gyakorlati Tudástár (PDF)
kategóriák
Fehérjeforrások a sertéstakarmányozásban - A fehérjeforrások in vivo minősítése és helyettesítésük biológiai alapjai
Takarmányozási szempontból az állatok termelését sok más tényező (pl. energiaellátás) mellett az abrakkeverékek fehérjetartalma és annak aminosav-összetétele (aminosavprofilja) határozza meg. Az energia- és fehérje (aminosav) ellátás nagyon szoros kapcsolatban áll egymással. A jelen publikáció célja annak összegzése, hogy a sertéstakarmányozásban milyen élettani és biokémiai ismeretek alapján minősítik a különböző fehérjeforrásokat, és milyen állatkísérleti módszerek és koncepciók állnak rendelkezésre a fehérjeforrások minősítésére és helyettesítésére. További cél volt a napjainkban rendelkezésre álló takarmányfehérje-források rövid jellemzése, és a takarmányreceptúrák készítése során a használt fehérjeforrások szakszerű helyettesítésének a bemutatása.
ISBN/ISSN: 978-963-575-120-4
Kiadó: Szaktudás Kiadó Ház
Tartalomjegyzék:
1. Bevezetés
2. A fehérjék szerepe, emésztése és sejten belüli anyagcseréje monogasztrikus állatokban
2.1. A fehérjék szerepe
2.2. A fehérjék emésztése és sejten belüli anyagcseréje
3. A sertéstakarmányok fehérjetartalmának in vivo minősítése
3.1. A fehérjék biológiai értéke (BÉ)
3.2. In vivo fehérjeemészthetőségi vizsgálatok
3.2.1. Bélsárgyűjtésre alapozott emészthetőségi vizsgálatok sertéseknél
3.2.2. Ileum chymus gyűjtésre alapozott emészthetőségi vizsgálatok (aminosavak ileális emészthetősége)
4. A sertéstakarmányok fontosabb fehérjeforrásai
4.1. Növényi eredetű fehérjeforrások
4.2. Állati eredetű fehérjeforrások
5. A fehérjeforrások helyettesítésének biológiai alapjai és a helyettesítés gyakorlati végrehajtása a takarmányreceptúra készítésekor
5.1. Biológiai alapok
5.2. Számítógépes példa a fehérjeforrások helyettesítésére
6. Fontosabb következtetések
7. Felhasznált irodalom
Olvasson bele:
Fontosabb következtetések
A jelen közleményben megtárgyalt kísérleti adatok alapján az alábbi fontosabb következtetések vonhatók le:
- A sertéstakarmányok (takarmánykomponensek) fehérjetartalmát általában a fehérje biológiai értékével (BÉ) és az in vivo fehérje (aminosav) emészthetőségi vizsgálatokkal minősítjük.
- Kísérleti adatok bizonyítják, hogy sertéstakarmányok esetében az ileális emészthetőség sokkal érzékenyebb módszer a bélsárgyűjtésre alapozott módszernél, ezért a takarmánykezelési eljárások esetleges hibáit biztosabban jelzik, mint a bélsár emészthetőségi adatok.
- A jelenleg rendelkezésre álló módszereket figyelembe véve akkor tudjuk a sertések aminosav-szükségletét a legpontosabban kielégíteni, ha a takarmányreceptúrák összeállításánál a takarmányok ileálisan emészthető aminosav-tartalmával számolunk.
- Az aminosavak ileális emészthetőségét sertések esetében többféle módszerrel határozhatjuk meg. Az ide vonatkozó vizsgálatok azt mutatják, hogy valamennyi kanülözési eljárás megbízható adatokat szolgáltat. A módszer megválasztásáról azonban a takarmány összetételét, az állat korát, valamint a vizsgálatot végző team gyakorlatát is figyelembe kell venni.
- A sertéstakarmányok fehérjeforrásainak a helyettesítéskor a lineárplató elvet, az aminosavak ileális emészthetőségének elvét, az ideális fehérje elvet, az ileálisan emészthető lizin /emészthető energia arányának elvét, továbbá a növényi eredetű fehérjeforrások antinutritív tartalmának elvét, valamint a takarmányok foszfortartalmának emészthető foszforban történő megadásának elvét kell alkalmazni.
- Amennyiben a helyettesítést ezen elveknek megfelelően végezzük el, akkor nem kell a termelés csökkenésével és a húsminőség romlásával számolnunk.
- Az abrakkeverék fehérjeforrásának más fehérjehordozóval történő, helyettesítésekor, először az etetésre kerülő abrakkeverék emészthető energiatartalmát (DE) kell meghatároznunk. Ezután a megfelelő ileálisan emészthető lizin/DE arányt kell kiválasztanunk. Végül az ideális fehérje elv szerint a lizin és a többi ileálisan emészthető aminosav arányát kell meghatároznunk. Ha esetleg állati eredetű fehérjehordozót növényi eredetűvel helyettesítünk, akkor feltétlenül gondoskodnunk kell az abrakkeverékek foszforkiegészítéséről is. A foszforszükséglet pontosabb kielégítése érdekében a takarmánykomponensek emészthetőfoszfor-tartalmával kell számolnunk. Növényi eredetű fehérjeforrás alkalmazása esetén 500 FTU/kg koncentrációban javasolható a fitáz enzim takarmányba történő keverése.